Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejčastější závady u nejprodávanějších telefonů Nokia ...aneb na co si dát pozor...

 

 
Nejčastější závady u nejprodávanějších telefonů Nokia ...aneb na co si dát pozor... V tomto článku budete seznámení s nejčastějšími závadami u vybraných telefonů z produkce Nokia.
      Při koupi použitého mobilního telefonu se vám mohou ušetřené peníze hodit právě k opravě daného telefonu. V některých případech může dokonce výsledná cena překročit nákup nového telefonu. Ale jestli jste jedni z těch, kteří rádi kupují zajíce v pytli, je zde pro vás pár užitečných rad.

3210
- vypadávání signálu
záleží na vzdálenosti od vysílače (ihned)
 
- problém s dobíjením
ihned

     U tohoto typu telefonu si dejte hlavně pozor na signál, pokud možno si ještě před koupí vyzkoušejte v telefonu všechny 3 operátory. Pokud zrovna nemáte tři SIM karty, zkuste nechat telefonem ručně vyhledat operátora (položka nastavení - nastavení telefonu - volba sítě - ručně).
Alespoň z části pomůže také následující test:
     Dejte kartu do telefonu, počkejte až vám signálový pruh vyjede až do výše místního signálu (nejlepší je porovnat se stejným přístrojem se stejným operátorem!), poté někam zavolejte a zakryjte dlaní plochu antény, v praxi znamená položit telefon na levou dlaň a tu stisknout. Při tomto testu vám nesmí signálový sloupec poklesnout o více jak jeden dílek. Normální chování telefonu je takové, že signál poklesne o jeden dílek a telefon se poté pokusí vyrovnat signálové vlastnosti zvýšením výkonu, výsledně by dílek měl naskočit zpět. Naprosto nevyhovující je když zakryjete dlaní anténu a telefon postupně ztrácí signál do nuly, takovýto telefon je vadný (takovéto chování má telefon pouze v místech s jedním dílkem signálu)! Tento test je univerzální u všech typů telefonů Nokia. V případě, že telefon nemá integrovanou anténu uchopíme anténu do prstů. Po vyndání zadního krytu ještě zkontrolujeme anténu, nesmí se viklat ani jít odklopit.
     Jestliže telefon prošel tímto testem, podíváme se poté jestli baterie nemá ulomenou příchytku, protože taková baterie poté může vypadávát.
     Dále přikročíme k testu na nabíječce. Zapojíme nabíječku do telefonu (telefon musí být v pohotovostním režimu) a díváme na displej na kterém se nám musí po chvíli objevit Nabíjení baterie, poté začne pravý sloupec jakoby narůstat. Chytíme nabíjecí konektor a lechce s ním zakroutíme, povikláme, přitom se stále díváme na narůstající sloupec nabíjení, který nesmí přestat narůstat. Nabíječku necháme cca ještě 1 minutu nabíjet, poté jí můžeme vytáhnout. Telefon nesmí hlásit hlášky typu nenabíjím, nebo znovu připojte nabíječku.
     Obecně také platí pravidlo pro kontrolu vypínání - trochu zaklepat s telefonem o dlaň (decentně!).

3310,3330 - vypínání, zamrzání 1 den - týden
  - špatná slyšitelnost sluchátka ihned
     Zde si dejte pozor na vypínání a zamrzání telefonu, tímto nedostatkem často trpěly telefony z konce roku 2000. Tato vada se nedá nějak otestovat na místě, na tuto vadu si musíte počkat. Telefon se zničeho nic vypne nebo zamrzne. Ani interval není daný jedná se řádově o dny až týdny.
     Dále se pak podívejte na slyšitelnost sluchátka, bývá často znečištěno kovovými pilinami které nejdou vyndat. Tuto závady lze poměrně snadno a levně opravit výměnou sluchátka v servisu cca za cenu kolem 500 Kč (záleží na servisu).
     Důležitý mezník při koupě tohoto telefonu je se podívat na celkový stav krytu, jestli není vidětelně odřený, pomlácený prasklý atd. Takový telefon samozřejmně nebrat!!! Tuto radu nelze brát v úvahu když majitel telefonu kryt vymění.

5110,6110 - vypínání ihned
  - mizí LCD ihned
     Tyto telefony jsou poměrně kvalitní zejména po pevnostní stránce. Nicméně zkontrolujeme těsnost baterie, které může způsobovat vypadávání telefonu. Poté sejmeme čepičku z anténího konektoru a podíváme se na konektor nesmí být lidově řečeno vyžvatlaný!
     Dále zkontrolujeme kontrast LCD, u tohoto typu telefonu se často stává, že displej bledne, poté je nutné displej vyměnit. Kontrolu provedeme tak že zakroutíme s telefonem v oblasti LCD (cca 500 Kč).

6150 - zvýšený odběr 1 den - týden
  - vypínání ihned
  - mizí LCD ihned

     Platí to samé jako u 5110 s tím, že přektrolujeme signál na všechny operátory. To provádíme stejným způsobem jako u N3210.
     Další závadou bývá zvýšený odběr telefonu způsobující krátkou výdrž akumulátoru (nelze zjistit na místě).

7110 - vypínání 1 den - týden
  - chrčení v mikrofonu ihned
  - zamrzání 1 den - týden
     Majitelé těchto telefonů se často zbavují svých telefonů z důvodu, že je něco rozbité. Závady jsou nejrůznější. Úskalí telefonu lze najít zejména ve výsuvném flipu, který buď nejde vystřelovat či jde špatně vracet nebo chrčí mikrofon. Telefon otestujeme tímto způsobem - výsuvný flip vystřlíme a ve vystřeleném stavu ho uchopíme za konec a lehce zavikláme. Nový telefon má minimální vůli, čím větší vůle je, tím větší mohou být problémy s mikrofonem (chrčení). Poté telefon zacvakneme, telefon by měl jít zacvaknou napoprvé a zcela lehce. Jakési mlácení do flipu je nepřípustné. Také jsem viděl případy, kdy majitel zavírá telefon ránou do nějakého předmětu!
     Další nešvar je zamrzání a vypínání. Vypínání je věc volnosti zadního krytu, který otestujeme zavikláním baterií. Zamrzání telefonu může být z mnoha příčin a je to záležitost přehrátí software.

6210 - zamrzání,vypínání 1 den - týden
  - kolísání signálu 1 den - týden
     Tento telefon je obdobně jako typ 3310 díky své vysoké miniaturizaci velice chatrný. Proto se u něj projevují problémy nejrůznějšího druhu. Především ale vypadávání signálu (vyzkoušíme jako u modelu 3210). Poté bývají potíže s volným zadním krytem, vyzkoušíme zavikláním.